![Все большей популярности набирает заключение брачных договоров (контрактов). Данная тенденция весьма обоснована, так как заключение данного договора четко регулирует имущественные отношение между супругами, их имущественные права и обязанности, что в последующем предупреждает возникновение подобного рода споров и разногласий.](https://notarykyiv.com.ua/wp-content/uploads/2020/04/uslugi-wedding.jpg)
Дедалі більшої популярності набирає укладення шлюбних договорів (контрактів). Ця тенденція досить обґрунтована, оскільки укладення цього договору чітко регулює майнові відносини між подружжям, їхні майнові права та обов’язки, що надалі запобігає виникненню подібного роду спорів і розбіжностей.
Шлюбний договір в Україні. Що потрібно знати.
Згідно із законодавством України цей договір укладається між:
а) подружжям, яке перебуває у шлюбі;
або
б) особами, які вступають у шлюб (після подання заяви про реєстрацію шлюбу).
Якщо в шлюб вступає неповнолітній і виявляє бажання укласти шлюбний договір (після подання відповідної заяви, але до укладення шлюбу), то необхідна письмова згода (нотаріально засвідчена) його/її батьків або піклувальників. Після укладення шлюбу така заява не потрібна, оскільки особа автоматично набуває прав та обов’язків повнолітньої особи.
Сімейним Кодексом України передбачено, що шлюбний договір укладається виключно в письмовій формі та посвідчується нотаріально.
Якщо шлюбний контракт укладено до реєстрації шлюбу, то він набирає чинності в момент реєстрації шлюбу. Якщо між подружжям, яке перебуває у шлюбі, то в день його нотаріального посвідчення. У шлюбному договорі може бути встановлений як загальний строк його чинності, так і строк чинності окремих його положень (прав і зобов’язань подружжя).
Звертаємо Вашу увагу, що шлюбний договір регулює виключно матеріальні відносини подружжя, матеріальні права та обов’язки подружжя як батьків. Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.
У шлюбному договорі може бути передбачено:
- майно, яке чоловік/дружина передає для спільного користування подружжям;
- майно яке є їхньою приватною власністю;
- використання майна, що належало їм обом або одному з них, для задоволення потреб їхніх дітей, а так само інших осіб;
- може бути визначено порядок користування житлом;
- визначено права на утримання;
- будь-які інші умови, що регулюють майнові відносини, якщо вони не суперечать законодавству України.Сторони договору можуть домовитися про порядок розподілу майна, зокрема й у разі розірвання шлюбу.
У будь-який момент сторони, за їхньою обопільною згодою, можуть:
а) внести зміни до чинного шлюбного договору (для цього їм необхідно укласти письмову угоду, яка посвідчується нотаріально);
б) розірвати чинний шлюбний договір (шляхом подання відповідної письмової заяви нотаріусу).
Документи, які необхідно надати нотаріусу для укладення шлюбного договору:
1) паспорт/посвідчення на тимчасовий або постійний час проживання, ідентифікаційний код.
2) Свідоцтво про реєстрацію шлюбу або довідка з органів реєстрації цивільного стану (що підтверджує подання заяви про реєстрацію шлюбу та призначення дати реєстрації шлюбу).