У сфері допоміжних репродуктивних технологій законодавство України передбачає один з таких видів як сурогатне материнство. Юридично ці правовідносини виникають шляхом укладення письмового нотаріально посвідченого договору про сурогатне материнство. Сторонами договору про сурогатне материнство можуть бути жінка (яка відповідно до законодавства України може стати сурогатною матір’ю) і подружжя (генетичні батьки), які є дієздатними, одруженими, які перебувають у шлюбі та згідно з медичним висновком одному з подружжя прописане застосування такої допоміжної репродуктивної технології як сурогатне материнство.
Відповідно до Наказу Міністерства Охорони Здоров’я України «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні» сурогатною матір’ю може бути повнолітня дієздатна жінка, яка має власну здорову дитину, яка добровільно та свідомо надає свою письмову згоду бути сурогатною матір’ю, пройшла медичне обстеження та має позитивні медичні показання бути сурогатною матір’ю. У разі, якщо сурогатна мама перебуває у шлюбі, необхідна письмова нотаріально завірена згода чоловіка.
Договір про сурогатне материнство
Договір про сурогатне материнство укладається ДО перенесення ембріона в тіло сурогатної матері. Договір набирає чинності з моменту підписання та імплантації в тіло сурогатної матері генетичного матеріалу подружжя, і припиняє свою дію з моменту настання конкретних подій (передачі сурогатною матір’ю народженої нею дитини генетичним батькам і виплатою передбаченої в договорі винагороди).
Документи, необхідні для укладення договору про сурогатне материнство:
Від сурогатної матері:
- Паспорт, ідентифікаційний код;
- Свідоцтво про народження дитини (дітей);
- Медичний висновок;
- Нотаріально завірена заява про згоду та власне добровільне волевиявлення стати сурогатною матір’ю;
- Нотаріально засвідчена заява Сурогатної матері про її згоду зареєструвати дитину на Генетичних батьків, яка подається під час реєстрації дитини в органі реєстрації актів цивільного стану;
- Копія свідоцтва про шлюб або документи, що підтверджують розірвання шлюбу (крім одиноких матерів);
- Письмова, нотаріально засвідчена угода (заява) чоловіка сурогатної матері.
Від генетичних батьків:
- Паспорти, ідентифікаційні коди;
- Свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
- Медичний висновок згідно з яким одному з подружжя прописано застосування такої допоміжної репродуктивної технології як сурогатне материнство;
- Від кожного з батьків нотаріально завірена заява про згоду та добровільне волевиявлення щодо застосування на прийняття участі в програмі сурогатного материнства.